Türk Dünyasının Parlayan Yıldızı BÜNYAMİN AKSUNGUR

Yazdır

AZERBAYCAN MEDENİYET GAZETESİ

2010

 

Türk Dünyasının Parlayan Yıldızı

BÜNYAMİN AKSUNGUR

 

 

Ahmet TÜZÜN  

Türk Dünyasının yahşi avazı Bünyamin Aksungur… O, büyük Türk coğrafyasının ezgilerini gönül diliyle seslendirerek kültürümüzü yaşatıyor, musıkîmizi diri tutuyor ve ruhumuzu serinlik veriyor.

Türk Dünyasının “Genç Dede Korkut’u” Aksungur, Azerbaycan’dan, Balkanlar`dan, Kırım`dan, Kafkaslar`dan, Kerkük’ten, Türkistan`a kadar ufuklarda yankılanan musıkimizin yaman sesi.

Need dissertation Help? Don't worry let the best http://www.belitec.ca/term-paper-on-windows-xp/ writing service help you in UK, Our UK professional dissertation Writers will guide you. Kadim dostum Bünyamin Aksungur’la 12. Türk Boyları Kültür Şöleni’nde biraraya geldik. Yalova’daki buluşmamızda Azerbaycan’dan konaklarımız Nigar Mansimli ve Esad Cihangir de vardı. Gece yarılarına kadar süren sohbetlerimizde Aksungur ezgileriyle gönlümüzü Türk Dünyasının her bir yanında gezdirdi.

Professional Help With College Admission Essay I Need. If you just require our professional guidance to help you to start writing a fabulous piece, you can buy narrative essays online. Her milletin kendine has bir musıkî dili olduğunu belirten Bünyamin Aksungur, “Çok geniş bir coğrafyada, çok farklı etkileşimlerle karşı karşıya kalmamıza rağmen, müzik dilimiz hâlâ bozulmadı, bozamadılar” diyor.

 Bünyamin Aksungur, Türk dünyası müzikleri konusunda Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli isimler arasında yer alıyor. Gerek konserleri, gerekse konuyla ilgili verdiği konferanslar ve seminerlerle, Türk`ün bulunduğu bütün coğrafyaların müziklerini anlatan ve yorumlayan Aksungur, Türk Dünyasına musıkî yoluyla faydalı olmaya çalışıyor. Her milletin bir müzik dili olduğunu ve bu dilin her kültürde farklı yansımaları bulunduğunu belirten Aksungur, “Mesela bir İspanyol müziği ile Yunan müziğini birbirinden hemen ayırabiliriz. Türk coğrafyalarında söylenen müzik türleri arasında da farklılıklar olmasına rağmen, temelde benzerlikler görülür. Türk müziği, dünya müzikleri içinde çok farklı ve özellikli bir yerde duruyor. Bütün Türk Dünyasına baktığımızda birbirine benzeyen türküler ve enstrümanlar dikkati çeker. Batı`daki enstrüman sayısı onlarla ifade edilirken, mesela Almatı`daki bir müzede Türkler`in çaldığı 400`ün üzerinde enstrüman sergileniyor” diye konuşuyor.

TÜRKÜLERİ BİLMELİYİZ

Türk Dünyasındaki müzik türlerinin ya makam, ya da söz olarak birbirine benzerliklerinin şaşırtıcı olmaması gerektiği üzerinde duran Bünyamin Aksungur`a göre, “Belli tepkilerimiz ortak olduğu için bu benzerlikler ortaya çıkıyor.”

“Bir milleti çökertmek için önce dilini yok etmek gerektiği bilinen bir gerçek” diye konuşan Aksungur, şunları anlatıyor: “Bir milletin müziğini yok etmek isterseniz, bir sesin yerini değiştirirsiniz ve bütün ahengi yok edersiniz. Türk Dünyasında, birbirini görmeden, tanımadan enstrümanlarına aynı ismi veren halkları nasıl değerlendirebilirsiniz? Ya da yine aynı şekilde birbirini görmeden, tanımadan aynı türküleri söylüyor olmalarını... O yüzden, Türk milletinin asli özelliklerini iyi anlamak ve doğru öğrenmek için müzik tarihine de dikkatle eğilmek gerekiyor.`

SENFONİNİN TEMELİ NİNNİ

Senfoninin temelinin ninni olduğunu iddia eden Bünyamin Aksungur, “Çok sesli bütün müzikler aslında tek seslidir” diyor ve devam ediyor: “Tek seslidir ama çok sesle beslenir. Armonik renk katılır. Bu durum, Doğu`da makam müziği halini alır. Komplekse girmeye gerek yok. Temel ses, temel nağme ninnidir. Ninnilerle kültür genleri veriliyor. Batı`da söylendiği için iyi güzel de, bizde olunca mı kötü oluyor? Ninni bizim sesimizdir. Bütün dünyada da böyle bilinir.”

Türk coğrafyasındaki müziklerin farklı konularda söylendiğini ve yakıldığını da belirten Aksungur, bu türkülerde aşk, sevgi, ayrılık, yiğitlik, olay, savaş, ihanet gibi kavramların çokça işlendiğini söylüyor. Aksungur, `Çok geniş bir coğrafyada, çok farklı etkileşimlerle karşı karşıya kalmasına rağmen, çok şükür ki, müzik dilimiz hâlâ bozulmadı, bozamadılar...Türk’ün müziği bir, dili bir, gönlü bir, inancı bir” diyor.

TÜRKSES`İN KURUCUSU

Bünyamin Aksungur, 1957 senesinde Manisa`da doğdu. 1975`de ilköğretim öğretmeni olarak Iğdır`da göreve başladı. 1976`da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü`ne giren Aksungur, burada gece öğrenimine devam ederken gündüzleri de ilkokul öğretmenliği yaptı. Fakülteyi bitirdikten sonra ilkokul öğretmenliğine devam eden Aksungur, 1986 yılında İstanbul Radyosu`na tayin edildi. Bir süre prodüktör (yapımcı) kadrosunda çalıştı, ardından yapımcı- yönetmen olarak TRT İstanbul Televizyonu`na atandı. Asli görevinin yanı sıra TÜRKSES adlı müzik topluluğunu kurarak Türk Dünyası müzikleri hakkında konserler düzenleyen Bünyamin Aksungur, bir yandan da Türk dünyası müzikleri üzerine araştırmalar yaparak konferanslar veriyor. Aksungur, evli ve 3 çocuk babasıdır.

bykama

Monday the 21st. Mustafa Aris
Template by QualityJoomlaTemplates