Uzakdoğu sporları serüvenimiz…

Yazdır

Uzakdoğu sporları serüvenimiz…

AHMET TÜZÜN

1980’li yılların ikinci yarısında Türkiye Gazetesi Spor Servisi’ne başladığımda, Uzakdoğu sporlarına özel bir ilgi ile yaklaşmıştım. Bu sporların mücadeleci karakteri ve Do felsefesine uygun misyonu, beni oldum olası cezbediyordu.

Gazetede yazdıkça judo, taekwondo, karate ve kung-fu câmialarıyla da içli dışlı olmuştuk. O zamanlar taekwondoda İsmet Iraz kanunları geçerliydi. Federasyonun başında da Prof. Dr. Esen Beder vardı. Judo ve Karate federasyonları aynı çatı altındaydı. Başlarında da Dr. İbrahim Öztek bulunuyordu.

Daha sonra benim bir yazım üzerine bardak taşmış ve zaten bir arada geçinemeyen iki branşın yolları ayrılmıştı. Judoda Öztek’ten sonra Natık Canca dönemi başlamıştı.

Karatede Hakkı Koşar’ın başkanlığındaki federasyonda basın danışmanı olarak yer almıştım. Atilla Çeliktürk, Hakan Alpay ve Doğan Kılıç gibi antrenörler milli takımlarda görev yapıyordu. Bir zamanların milli taekwondocusu, antrenörü, teknik direktörü ve şimdiki İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Tamer Taşpınar’la dostluğumuz da o yıllardan başlar ve 20 yılı aşkın süredir devam eder.

Türkiye’nin bayanlardaki ilk dünya şampiyonu Tennur Yerlisu ile Türk basınında ilk röportajı ben yapmıştım ve gazetede geniş bir şekilde yer almıştı. O zamanlar Yılmaz Helvacıoğlu ismi de bir efsane gibi dolaşıyor ve dünya şampiyonluğuna ulaşıyordu.

Her Türk gencinin mutlaka bir mücadele sporu yapması gerektiğine inanıyordum.

Şimdi de aynı fikirdeyim..

 

SPOR MEYDANI GAZETESİ

2009

 

bykama

Monday the 21st. Mustafa Aris
Template by QualityJoomlaTemplates