Son Başkan

Yazdır

 

Son Başkan

Read and Download How To Write Letter For Deferring Admission Answers Algebra 1 Free Ebooks in PDF format - STARFIRE 3000 OPERATOR MANUAL BOOK MANAGEMENT OF A MEETING SUCCESSFULLY  Ahmet TÜZÜN  Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.">

 

 

“Karlı dağın başında kardelenler açıyor
Gözyaşları suluyor yurda koku saçıyor
Bekler ulu peygamber âguşunu açıyor”

Get unlimited benefits from Makemyessay.com when you say, I would like to hire one of your expert writers to go to get nothing less O bizim Son Başkanımızdı… Her şartta inandığı gibi yaşamış, hayat çizgisini hiç bozmamıştı. 

Zorlu ve karlı kış günlerinin kardeleniydi o. Zirvelerde açan, buz kesen soğuklara dayanmasını bilen, baharı müjdeleyen kardelen… Hercâi menekşelik yakışmazdı ona… Hep  kardelenler yetiştirdi ve en son, yurdumuzun zirvelerindeki kardelenleri kanıyla sulayarak gitti.

“Dile gel kardelen, dile gel hele
Dostluklar bâkidir, ölmez kardelen.

Ancak sen anlarsın benim derdimi
Kimseler hâlimi bilmez kardelen.

Yollarda yolsuzlar yolumu bekler
Yitsem buralarda olmaz kardelen.

Gizlice ağlaşır düşüncelerim
Kimsesiz sokaklar almaz kardelen.”

…O, gençliğimizin çelikleşmiş iradesi, efsanevi gençlik lideri, Ocağımızın sönmeyen ateşiydi. 70’li yıllarda Ankara Arı Sineması’nda yaptığımız, Türkiye geneli istişâri toplantılarda kürsüye gelişi, memleket meselelerini ve çarelerini dile getirişi, gençliğe milli hedefler gösterişi görülmeye değerdi. Akranlarımız “bâde içip güzel severken” biz Türkiye’ye sevdalanmıştık; imanımızla, ihlâsımızla, inancımızla…

O günlerde, bir Alman televizyon ekibinin kendisiyle yaptığı röportajda, “bu kadar genç yaşta, böyle büyük bir gençlik kitlesine nasıl başkanlık yapıyor, nasıl yönetiyorsunuz?” sorusuna verdiği cevap mânidardı: “Benim ecdadım Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul’u fethedip çağ değiştirdiğinde, 21 yaşındaydı. Biz de şanlı atalarımızın izinden giderek, Türkiye’yi çağlar üzerinden sıçratma ülküsünü yüreğimizde taşıyoruz!”

Ülkücü hareketin dışındaki gruplara bakış açımızı da, “Müsbet olacağız. Davamıza halel getirmeyecek şekilde her çiçekten bal alacağız, almasını bileceğiz” diye şekillendiriyor ve sevgiyle yaklaşıyordu.

İşte böyle… 70’li yıllarda bir “Muhsin Başkanımız” vardı bizim ki; onun verdiği cesaret, aşıladığı özgüven ve kararlılıkla yürüyorduk karanlıkların üstüne, elimizde ülkü meşalesiyle… O meşalelerin bütün ülkeyi aydınlatacağına ve sınırları aşacağına inanmıştık.  Onun, Türkiye üzerine oynanan oyunlara karşı duruşu, emperyalizme meydan okuyuşu, kendine has örnek bir model oluşturmuştu gençlik üzerinde. 

Sonra 80’li yıllar başladı, geçmişi aratan zorluklarla... Kardelenler karanlıklara atıldı. Kardelenlik kolay değildi… Buza, karakışa, zulme inat yaşamak, ayakta kalmak... Yorgun, bezgin savrulduk yurdumuzun dörtbir yanına. O en sağlamımızdı. Yaraları sardı, kervânı hazırladı; “Sizi Bir Büyük Birliğe davet ediyorum” diyerek… Hep ayrılıkların körüklendiği, kardeş kavgalarının tezgâhlandığı bu coğrafyada; her türlü emperyalizme karşı dik duruyordu Muhsin Başkan. Ve her türlü değerin ayağa düştüğü bir ortamda, bir pırlanta gibi ışıldıyordu. Eğer kabul etseydi, çok farklı mevkilerde, makamlarda olabilirdi. Hepsini elinin tersiyle itti. Anadolu insanını ve toprağını kucakladı.

Son Başbuğ’dan sonra Son Başkan da gitti. Oysa, daha yapacak o kadar çok işi vardı ki… O, Türkiye’nin sırlarını biliyordu. Gidenlerin yeri dolmuyor. Şimdi bizi daha sıkıntılı bir Türkiye ve daha zorlu bir dünya bekliyor.

Nur içinde yatsın… Looking for your go site prompts? Weve compiled 1000+ essay prompts in our easily searchable database. Find your schools prompts now.

”Sen gittin ya kardelen
Çalmaz oldu kapımı
Ne bir dost ne bir seven…
Seni hep aynı yerde bekliyorum
Kar beyaz sevdam kardelen
Gönlümü hep kara kışlara çelen…”

TERCÜMAN GAZETESİ

2009


bykama

Monday the 21st. Mustafa Aris
Template by QualityJoomlaTemplates