Aba güreşinde uluslararası heyecan

aba 1

3. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası, Antakya’da 14 ülkenin katılımıyla yapıldı.

Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliğine güreşseverlerin ilgisi büyük oldu.

Antakya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Dünya Kupası şampiyonasının ilk gününde yurt içinden 12 ilin katılımıyla Türkiye Şampiyonası, ikinci gün ise 15 ülkenin katılımı ile Uluslararası Dünya Kupası Şampiyonası düzenlendi. Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası’na 325, Dünya Kupasına ise 102 sporcu olmak üzere toplam 427 sporcu katıldı.


İlk gün yapılan şampiyonada Hatay takım halinde Türkiye Şampiyonluğu’nu elde etti.


Şampiyona TRT Anadolu ve TRT Spor Televizyonlarından canlı olarak yayınlandı. Etkinlikte protokol üyeleri, 14 ülkeden ( Azerbaycan, Dağıstan, Nahcivan, Acara-Gürcistan, Bulgaristan, Romanya, Sancak-Sırbistan, Kırım-Ukrayna, Başkurdistan, Tataristan-Rusya Federasyonu, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, İran ve Türkiye) gelen temsilcilere aba kıyafeti hediye edildi ve giydirildi. Etkinlikte ayrıca Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a Kırgızistan kaftanı hediye edildi. Savaş hediye edilen kaftanı giyerek basın mensuplarına poz verdi.

 

İkinci gün Antakya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Dünya Kupası etkinliklerine Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Antakya Belediyesi Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün, yurt içi ve yurt dışından sporseverler katıldı.

 

Antakya Belediyesi 3.Geleneksel Dünya Kupası etkinlikleri Antakya Belediyesi Mehteran Takımı’nın Kortej Yürüyüşü ile başladı. Ardından tüm şehitler anısına saygı duruşu yapıldı ve istiklal marşı hep bir ağızdan söylendi.

 

Antakya Belediyesi Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek şampiyona hakkında izleyicilere detaylı bilgiler verirken başta Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş olmak üzere yöresel kültürümüz ve ata sporumuz Aba Güreşi’nin dünyaya tanıtılmasına emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da yaptığı konuşmada, “Güzel Hatay’ın anavatana ilhakının 73.yıldönümünde Festival etkinlikleri kapsamında bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Aba Güreşleri Dünya Kupası’na emeği geçen ve iştirak eden herkese teşekkür ediyorum. Aba Güreşi ata sporumuzdur. Milli bir değerimizdir. Bugün Türk Dünyasının büyük coğrafyasında halen yapılmaktadır. Bu güreşleri; tarihte olimpiyatların ilk kez düzenlendiği Hatay’da düzenlemek, yurt içinden 12 ili, Türkiye ile birlikte yurt dışından 15 ülkeden toplam 427 aba güreşi sporcularını ve beraberindeki antrenör ve idareci kafilesini Antakya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Amacımız Aba Güreşi geleneğinin yaşatılması, yetişen nesillere bu sevginin aşılanması, özendirilmesidir. Ekinliklere emeği geçenleri kutluyor, şampiyonayı onurlandıran tüm misafirlerimize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Antakya Belediyesi 3. Geleneksel Uluslararası Aba Güreşi Dünya Kupası’nda Başpehlivan, Türkiye’den Esat Demir oldu.

 

SAVAŞ’A, TÜRK DÜNYASINDA ORTAK SPORLAR KİTABI HEDİYE EDİLDİ

 

3.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliğine katılmak üzere Antakya’ya gelen İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Basın Danışmanı, Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği Başkanı, “Türk Dünyasında Ortak Sporlar” adlı kitabın yazarı Gazeteci Ahmet Tüzün Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Türkiye Milli Olimpian Derneği Eşbaşkanı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi ve Aba Güreşi Dünya Kupası Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek de bulundu.

 

Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği Başkanı Gazeteci-Yazar Ahmet Tüzün ziyarette, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı, ata sporumuzu ve milli kültürümüz ‘Aba Güreşi’ni tüm dünyaya tanıtmasından dolayı ve Türk Dünyası kültürüne ve sporuna büyük hizmetlerde bulunmasından ötürü kutlayarak, “Türk Dünyasında Ortak Sporlar” adlı kitabını hediye etti. Ahmet Tüzün Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği olarak, Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliklerine her türlü desteği vereceklerini söyledi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, nazik ziyaretinden, kitap hediyesinden ve Aba Güreşi Dünya Kupası’na desteklerinden dolayı, Avrasya Kültür ve Spor İşbirliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün’e teşekkür etti.

 

Bu arada, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı Ahmet Tüzün, TRT Anadolu’nun canlı yayınında, Aba Güreşi Dünya Kupası’nın değerlendirmesini yaptı.

aba 2

aba 3

kitap

tuzunsavas

Ahmet Tüzün TGSD Federasyonu yönetimine seçildi

 geleneksel

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu 3. Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapıldı. Tek liste ile girilen seçimde, Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi ve Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, 117 oyla başkanlığa seçildi.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun yönetim kurulunda şu isimler bulunuyor:  Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Ayhan Buzlak, Yaşar Bayar, Mustafa Küçükmeral, Murat Kölemenoğlu, Ahmet Tüzün, Günal Genç, Doç. Dr. Z. Gökalp Ceylan, Şahin Hopur, Mehmet Öztürk, Fahrettin Şolpan, Haluk Koşar, İsmail İpek, Dr. H. Murat Şahin.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan seçimden sonra yaptığı konuşmada federasyona bağlı branşlarda altyapıya, eğitime, kulüpleşmeye, mevcut kulüplerin güçlendirilmesine ve tesisleşmeye özellikle önem vereceklerini belirterek, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu'na bağlı branşları, uluslararası alanlara taşımak ve tüm dünyaya tanıtmak için de gayret göstereceklerini ifade etti.

Birlik ve beraberlik içinde olunduğunda başarının da geleceğini belirten Ceylan, seçime katılan bütün delegelere teşekkür etti.

Geleneksel sporlarımızı aynı zamanda kültür boyutuyla ele aldıklarını belirten Ahmet Tüzün de, binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan ve Türk kültürünün önemli bir dalını oluşturan geleneksel sporlarımızı;  Türkiye’de daha da yaygınlaştırarak hak ettiği yere getirmek ve bu alanda Türk dünyası ile gönül ve hareket birliğini oluşturmak istediklerini söyledi.     

  

Bir 12 Eylül Romanı: Gökkuşağı Vurgunları-Pusat

Gazeteci-Yazar Ahmet Tüzün’ün romanı Gökkuşağı Vurgunları-Pusat, Post Yayın’dan çıktı… 12 Eylül darbesini öncesi ve sonrasıyla, o dönemin mağdurlarından biri olarak yaşayan Tüzün; Türk gençliğinin içine düşürüldüğü kaotik ortamı, yaşanan dramları, dağılan ocakları, sönen hayatları, ayrılıkları, sevdaları, bunalımları ele alıyor. Gökkuşağı Vurgunları ana başlığı altında ilki Pusat adıyla çıkan romanın devamı, Sırat ve Azat olarak gelecek.

 

“Onlar, rengârenk kanatlı atlara binecek, kutlu bir çağa gireceklerdi.

Delicesine ileri atılıp, şimşek hızıyla uçuyorlardı işte...

Gökkuşağının altından geçecekler, dileklerini gerçekleştireceklerdi.

Düz ovaları, ormanları, akarsuları, yalçın dağları aşacaklar; gökkuşağından görünmez kanatlarla uçacaklardı.

Dünya durmuş, nefesini tutmuş, bu çılgın yarışın sonucunu bekliyordu...

Bir ömrü bir âna sığdıran olağanüstü bir zaman işliyor, yer ile gök buna şahitlik ediyordu...

Gökyüzündeki yıldızlar zaman zaman kayıp gider, yitip kaybolurdu.

Ama onlar el ele gönül gönüle sımsıkı tutunmuşlardı; yitip gitmezlerdi, kaybolmazlardı.

Çünkü onlar gökkuşağının altından geçiyorlardı...

Bu geçiş bir ömür boyu da sürse, gönülleri hep bir atacak, adımları aynı yöne koşacaktı; ayrılmadan, kopmadan...   

Onlar gökkuşağına âşıktı, gökkuşağına vurgundu.

Bu uğurda verdikleri amansız mücadele sonunda; vurgun yediler...

Gökkuşağı sevdalıları, gökkuşağı mağdurları oldu.

Ama bu sevda bitmeyecek, bu akın  sürecek!

Vurgun yedikçe, vurgunlukları artacak.

Çünkü; gökkuşağı onların dâvâları, gökkuşağı onların aşkları, gökkuşağı onların sevdaları...

İlk günkü gibi, dipdiri inançları:

Birgün geri döneceğiz

Dünyayı yöneteceğiz!”

 

 

 

AVRASYA PARSI KAZAKİSTAN

Son olimpiyatlarda 7 altın madalya alarak Türk dünyasını en iyi şekilde temsil eden ülke olan Kazakistan, geleneksel sporlarda da uluslararası alana başarıyla çıkıyor. Asya’nın parlayan yıldızı Kazakistan son olarak, Uluslararası Avrasya Parsı Kazak Güreşi organizasyonunu düzenledi. Türk ekibi, ilk defa katıldığı turnuvada altıncı oldu.

musabaka

 

TARAZ – KAZAKİSTAN

Kazakistan; kültürde, sanatta, iktisatta olduğu gibi sporda da büyük hamleler yapıyor. Son olimpiyatlarda 7 altın madalya alarak Türk dünyasını en iyi şekilde temsil eden ülke olan Kazakistan, geleneksel sporlarda da uluslararası alana başarıyla çıkıyor.

Asya’nın parlayan yıldızı Kazakistan son olarak, Uluslararası Avrasya Parsı Kazak Güreşi organizasyonunu düzenledi. Moğolistan, İran, Rusya, Polonya, Tacikistan, Kazakistan, Çin gibi ülkelerin iştirak ettiği turnuvaya Türkiye de bu yıl ilk defa katıldı.

Kazak Güreşi Federasyonu Türkiye Temsilcisi Askar Kumar ile Avrasya Kültür ve Spor Birliği Başkanı Ahmet Tüzün’ün çalışmalarıyla oluşturulan Türkiye ekibi, Kazakistan’da büyük bir sevgiyle karşılandı. 

Kazakistan’ın tarihi Taraz şehrinde yapılan Uluslararası Avrasya Parsı Kazak Güreşi Turnuvası’nın finalleri TRT Avaz Kanalı tarafından naklen yayınlandı.

Kazak Güreşi Federasyonu Türkiye Temsilcisi Askar Kumar, “Kazak güreşi çok iyi planlanmış ve modernize edilmiş bir branş. Uluslararası alanda gittikçe yayılıyor. Biz de Kazak güreşinin dünya gündemine gelmesi için Türkiye’de Avrasya Kültür ve Spor Birliği Başkanı Ahmet Tüzün’le birlikte çalışıyoruz. Türkiye'nin desteği için, bütün emeği geçenlere teşekkür ederim. İyi bir başlangıç oldu. İnşallah bundan sonra daha iyi işler yaparak, Türk dünyasının sportif, tarihi ve kültürel değerlerini yaşatacağız” dedi.

 TRT AVAZ'ın Kazakistan’ın Taraz şehrinden yaptığı canlı yayına yorumcu olarak katılan Avrasya Kültür ve Spor Birliği Başkanı Ahmet Tüzün de, “Kazak kardeşlerimizin davetine icabet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türk dünyasının her alanda olduğu gibi sporda da engin bir tarihi ve zengin bir kültürü var. Biz bunu en iyi şekilde işleyerek, dünya gündemine getirmek istiyoruz. Efsanevi Kazak güreşçi Hacı Muhan'ın torunları, yeniden dünya sahnesine çıkıyor. Avrasya Parsı Kazak Güreşleri bize bu hissi verdi.

Sanatçıların ve folklor ekiplerinin gösterileri organizasyona ayrı bir renk kattı. Salonda tarihi Kazak çadırları da vardı ve takımlar bu çadırlardan mindere çıkıyordu. Spor, kültürle desteklenmişti. Bu durum bizim Avrasya Kültür ve Spor Birliği'nin ruhuna ve misyonuna da uygundu. Kazak kardeşlerimizle yeni bir yolun başındayız. İnşallah Türk dünyasına spor yoluyla güzellikler yaşatmayı başaracağız” şeklinde konuştu.

Ömer Faruk Özbay, Murat Işık, Mustafa Coşkun, Erdal Doğan ve Bülent Doğan’dan kurulu Türk ekibi, ilk defa katıldığı Uluslararası Avrasya Parsı Kazak Güreşi Turnuvası’nda altıncı oldu. Kazakistan’ın şampiyon olduğu turnuvada Moğolistan ikinci, Rusya da üçüncü sırayı aldı.

Güreşseverler salonu tıklım tıklım doldururken, yapılan bir çekilişle, biletli seyircilerden birine, lüks bir otomobil armağan edildi.

Kazak Güreşi Federasyonu Başkanı Arman Şorayev’e, Avrasya Kültür ve Spor Birliği Başkanı Ahmet Tüzün’ün yazdığı Türk Dünyasında Ortak Sporlar kitabı hediye edildi.

Folklor gösterileri, organizasyona ayrı bir renk kattı. Turnuvanın maskotu Avrasya Parsı büyük ilgi gördü.

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Atambayev’in Türkiye ziyareti

en son atambayev yeni.


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Essay On Poor Service Delivery. We are most trusted custom-writing services among students from all over the world. Since we were founded in 1997 Almazbek Atambayev, İstanbul'da Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği'nin açılışını yaptı. İlk yurtdışı ziyaretini Ocak ayında Türkiye'ye gerçekleştiren Kırgız Cumhurbaşkanı açılışta, Türkiye-Kırgızistan kardeşliğinin sonsuza değin devam etmesi için dua etti. Cumhurbaşkanı You can get How To Buy A Research Paper For College service today. We offer the highest quality and lowest prices. Atambayev’e, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği Başkanı Don't worry about buying essays source of essay writing assistance to students who wish to buy essays UK. you http://www.iesoctaviocuartero.com/?custom-essay-service from Ahmet Tüzün, kendi yazdığı, Essay-Writer-Online loves Payroll System Thesis Documentation! We can help you with any kind of writing project imaginable, from five-paragraph high school essay to a “Türk Dünyasında Ortak Sporlar” isimli kitabını hediye etti. Atambayev, Kırgızistan’da Türk Dünyası Spor Oyunları’nı yapacaklarını söyledi.

 kirgiz 5

bykama

Thursday the 21st. Mustafa Aris
Template by QualityJoomlaTemplates