TÜRK SPORLARI ATAYURTTA ŞAHLANDI

Yazdır

http://www.liguebretagnebillard.fr/?teaching-resume-writing-high-school-students - Use from our cheap custom research paper writing services and get the most from perfect quality Learn all you need to know about oyun 1

1.Dünya Göçebe Oyunları Çolpon Ata’da yapıldı… Uluttuk oyunları; yani, Türk’ün tarihini, kültürünü ve millilik vasıflarını yansıtan geleneksel sporlarımız… Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in ev sahipliğinde düzenlenen ve Türk topluluklarının milli spor geleneklerini tanıtmayı ve geliştirmeyi amaçlayan 1. Dünya Göçebe Oyunları, görkemli bir törenle açıldı. Oyunlar, birbirinden güzel gösterilere sahne oldu.

 

 

Article Writing How Servulas http://surgerycenterresources.com/nurse-anesthetist-admission-essay/ can help your site?  

Bir hayal gerçek oldu!..

“Yardımcısıdır doğruların Hazreti Allah” diyen şair de, yine haklı çıktı.

Tanrı Dağları’ndan Ala Taular’dan esen sert rüzgârlar, Issık Köl’ün mavi sularıyla buluşunca yumuşadı.

Manas Ata, ılık nefesini üfledi. Ay parladı. Güneş doğdu.

Uluttuk Oyunları başladı!..

Bu; bütün Türk kardeşlerin toyu, düğünü, şöleniydi.

Altaylar’dan Tuna’ya… Yeniden bütün dünya titredi, tabiat silkindi…

Çolpon Ata’da yağız atlar kişnedi, Ruh Ordo’da yiğit güreşçiler kol bağladı, Kırçın Yaylası’nda kartallar kanat çırptı…

Bu oyunların hayata geçirilmesi uğruna Türk Dünyasının çeşitli ülkelerinde yıllardır bıkmadan, usanmadan, yılmadan büyük bir inanç, gayret ve fedakârlıkla çalışan; Türkiye’den Ahmet Tüzün’ün, Kırgızistan’dan Askhat Akibaev’in, Maksat Chakiyev’in ve diğerlerinin duaları kabul oldu…

Uluttuk Oyunları başladı!..

Büyük bir meydanda bütün Türk boyları toplandı. Bayraklarımız yanyana dalgalandı. Yiğitlerimiz meydanı adımladı. Aksakallarımız dualarını tamamladı.

"TARİHİMİZ YÜREĞİMİZDE"

Büyük coğrafyamızdaki bütün Türk boylarını biraraya getiren Dünya Göçebe Oyunları'nın, halkların dostluk ve birliğini güçlendireceğine işaret eden Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, oyunların açılış töreninde büyük meydanda Türk dünyasına seslendi:

"Geçen yüzyıllarda haritadan birçok devlet silindi. Birçok halk yok oldu. Fakat, göçebe medeniyeti yaşamaya devam ediyor. Göçebe hayatının gücü, değişen dünyada doğaya bağlılığıdır. Göçebe halkları daima geçmişine saygı gösterir. Atalarını hatırlarlar. Kırgızların manevi gücü Manas’tır. Bunun gibi büyük kahramanlar her halkta bulunmaktadır. Bizim tarihimiz eski taş şehirlere yansımasa da bizim tarihimiz insanlarımızın yüreğinde ve hatıralarında yaşıyor."

Atambayev, “Türk göçebe halkların babadan oğula bıraktığı gelenek ve görenekleri devam ettirmek, yiğitlik mücadele ve mukavemet örneği bu geleneksel oyunlarımızı canlı tutmak, kültürümüze, geçmişimize töremize sahip çıkmak, bizim en önemli hedefimizdir. Bunun içindir ki Dünya Göçebe Oyunları’nın her yıl yapılmasını planladık” diye konuştu.

oyun 3

ATAMBAYEV’DEN TEŞEKKÜR

Atambayev’in evsahipliğini yaptığı töreni Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kudret Bülbül ile Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç'ın yanı sıra Türkiye’den ve diğer ülkelerden çok sayıda davetli izledi.

Atambayev, açılış konuşmasında, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi) üyeleri Kazakistan, Azerbaycan ve Türkiye Cumhurbaşkanlarına, oyunların Kırgızistan’da düzenlenmesine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Oyunların açılışında hipodrom ile gölün arasındaki kıyıda yer alan sahnede milli Kırgız kıyafetli genç kızların dans gösterisine; sahne arkasında kurulan beş farklı boyuttaki piramit ekranlarında göçebe hayat kültürü, Kırgızların tarihçi ve edebiyatçılarının resimlerinin yanı sıra spor geleneklerinin üç boyutlu videoları eşlik etti.

Dans gösterilerinin yanı sıra gecede, göçebe toplulukların hayat tarzlarını, zorlu yaşam mücadelesini anlatan sunumlar yapıldı. Daha sonra gençler oyunlara katılan ülkelerin bayraklarını taşıdı. Kırgızistan spor kafilesinin başında Cumhurbaşkanı Atambayev yürüdü.

Kırgızistan milli marşının okunmasının ardından havai fişek gösterileri yapıldı.

Oyunlara en kalabalık spor grubuyla başta Kırgızistan olmak üzere, Türkiye ve Kazakistan’ın katıldığı görüldü.

KARDEŞLER BİRARADA

Kırgızistan’ın tatil merkezi Çolpon Ata’da bu yıl birincisi düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları'nda ev sahibi Kırgızistan’ın yanı sıra; Türkiye, Kazakistan, Moğolistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Afganistan, Tacikistan, Başkurtistan, Çuvaşistan, Hakas, Tataristan, Altay, Yakutistan gibi, Türk dünyasının birçok ülkesinden 400’den fazla sporcunun yarıştı.

Oyunlarda, ev sahibi Kırgızistan toplamda 55 madalya alarak birinci oldu. Kazakistan ise 12 altın, 8 gümüş ve 8 bronz olmak üzere toplam 28 madalya alarak takım halinde ikinci oldu.

Rusya Federasyonu’ndan oyunlara katılan Altay Takımı’nın üçüncü olduğu yarışmalarda dereceye giren takımlara para ödülü verildi.

Kırgızistan'da oyunlar esnasında misafirler ve katılımcılar için yüzbinlerce koyun kesildi.

Kırçın yaylasında 400'den fazla bozüy çadır dikilerek bu alanda da rekor kırıldı.

Yarışmacılar sporcular ve katılımcılar arasında sıkı dostluklar kuruldu.

Türk Dünyasının bayrakları Kırgızistan semalarında etkinlikler boyunca dalgalandı...

Türkiye’yi temsilen Van Ulupamirli Kırgızlar gökbörü oyununda Özbekistan’ı 7-2 ve Afganistan'ı 5-1 yenerek, yarı finali garantiledi ve önemli bir başarıya imza attı.

Hipodromda karşılaşmalar sırasında tribünleri “Türkiyem” şarkısı ile coşturan Kırgızistanlı görevlilere, Türk heyeti teşekkür etti.

Kırgızistan taraftarları oyunlar boyunca Türk takımlarını büyük bir coşku ile destekledi.

GELENEKSEL TÜRK SPORLARI

Hipodromda, "Ruh Ordo" Kültür Merkezi'nde ve 400 geleneksel Kırgız çadırının kurulduğu Kırçın Yaylası’nda gökbörü (oğlak kapmaca), Kırgız güreşi, alış (güreş), oodarış (at sırtında güreş), at çabış, corgo salış (rahvanlı koşu), kız kuumay (kız kovalamaca), kunan cabış (uzun mesafeli at koşusu), toguz korgool (dokuz taş kumalak oyunu) ve aşık yarışmaları yapıldı.

ULUPAMİR’İN GÖKBÖRÜLERİ

KIRGIZİSTAN’DA AT KOŞTURDU

Türkiye, Kırgızistan ile gökbörü oyununda yarı finale çıktı

Kırgızistan’ın Issık Göl bölgesindeki tatil merkezi Çolpon Ata kent hipodromunda yapılan 1. Dünya Göçebe Oyunları gökbörü müsabakalarında, Afganistan ile Özbekistan’a üstünlük sağlayan Türkiye, oyunlarda büyük başarı göstererek dördüncü oldu. Türkiye Gökbörü Takımı, Van’un Ulupamir Köyü’nde yaşayan Kırgızlar’dan oluşuyor. Yıllar önce Pamir’den göçerek Türkiye’ye gelen Kırgızlar, bugüne kadar geleneklerini yaşatmayı başardı.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in ev sahipliğinde düzenlenen ve Türk topluluklarının milli spor geleneklerini geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçlayan 1. Dünya Göçebe Oyunları’na Kırgızistan’dan sonra en kalabalık spor kafilesi ile göçebe oyunlarına katılan Türkiye, gökbörü, Kırgız ve Kazak güreşi, aba güreşi ve rahvan koşu dallarında yarıştı.

KÜLTÜRLE SPOR İÇ İÇE

Geleneksel spor oyunları sevenlerin en çok ilgi gösterdiği gökbörü (oğlak kapmaca) oyununda başta Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkiye, Afganistan, Moğolistan ve Rusya Federasyonu’ndan Altay takımları yarıştı. Dört gün süren geleneksel oyunlarda Kırgız takımları üstünlük sağladı. Spor oyunlarının yapıldığı mekanlarda, kültürel programlar, sergi ve fuarlar da düzenlendi.

Dünya Göçebe Oyunlarının kapanış töreni 14 Eylül Pazar günü tay yarışı, rahvanlı koşu, cirit, gökbörü dallarında finaller yapıldı. Aynı gün kazanan sporculara madalya ve ödülleri takdim edildi.

Oyunlara 400’ü aşkın sporcu katıldı.

ATAMBAYEV’E VAN’DAN DAVET

Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Kırgızistan’da düzenlenen 1. Dünya Göçebe Oyunları’na katılarak, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Atambayev’e Van hakkında bilgiler veren Vali Doğan, Cumhurbaşkanı Atambayev’i Van’a davet etti.

Düzenlenen oyunlara Van Ulupamir’den de sporcular katılarak, oluşturduğu at üzerinde oynanan “Gökbörü” oyunuyla Van’ı ve Türkiye’yi temsil etti.

10 MİLYON DOLAR GELİR

Oyunları yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin yüzde 10’u yabancı turistti. Yalnızca açılışı yaklaşık 20 bin kişi takip etti.

Yabancı turistler oyunlar boyunca yaklaşık 2 milyon dolar döviz bıraktı. Yerli turistler de-8 milyon doları aşkın bir harcama yaptı.

Kırgızistan ekonomisine ve dolayısıyla Issık Köl bölgesine, oyunlardan dolayı 10 milyon dolarlık bir girdi oldu.

İKİ YILLIK HAZIRLIK

Dünya Göçebe Oyunları‘nın temeli, 2011’e uzanıyor. İki yıldır hazırlığı süren oyunlar, Türk kavimlerinin kültürel hayatına ışık tutuyor.

Açılış töreni, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in ev sahipliğinde yapılırken, bozkır halklarının hayatını anlatan teatral gösterilerle başlayan törene dünyanın farklı ülkelerinden üst seviyede devlet temsilciler de katıldı.

14 FARKLI PROGRAM SUNULDU

Büyük ilgi gören ve üç boyutlu olarak sunulan oyunların açılış gösterilerinde, 14 farklı program yer aldı. Dünyaca ünlü Atay Topluluğu’nun dans gösterisi ve sahne önünden geçen atlılar heyecanla izlendi. Atlıların geçişi sırasında, Ak Maral ve Şattık dans grupları, ateşle gösteri yaptı. Sirk oyuncuları da törene renk katanlar arasındaydı.

Alana kurulan dev ekranlarda, gösterilerin tanıtım videoları ve bozkır halklarının zorlu yollar aşarak bugüne ulaşmalarını anlatan görüntüler yayınlandı. Güçlü sesiyle tanınan ünlü şarkıcı Gülzada Rıskulova, şarkılarıyla etkinliğe katılanlara coşku dolu anlar yaşattı.

TÜRKİYE’DEN 86 KİŞİ

Katılımcı ülkelerin bayraklarıyla yaptıkları gösterinin ardından ülke sporcuları Göçebe Oyunları’na katılanları selâmladı. Türkiye’den katılan grup, 86 üyesi ile tören yürüyüşü yaptı. Bütün sporcular yerini aldıktan sonra alana en son giren ülke, ev sahibi Kırgızistan’dı.

1. Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış töreni, konuşmaların ardından, havai fişek gösterileriyle sona erdi.

OYUNLARIN PROGRAM AKIŞI

Dünya Göçebe Oyunları’nda ilk gün Kırgız güreşinin yanı sıra Toguz Korgool ve Ordo oyunları oynandı. “Issık Köl” kıyısındaki Çolpon Ata kenti Ruh Ordo Kültür Kompleksi’ndeki oyunlara Türkiye’den sporcular da katıldı.

Dünyada ilk kez düzenlenen Göçebe Oyunları’nda, büyük Avrasya coğrafyasındaki Türk halklarına özgü 9 farklı spor dalı oynandı. Oyunların ilk günü, Kırgız güreşi, Dokuz Korgool ve Ordo oyunlarına ayrıldı. Göçebe hayatının inceliklerini ortaya koyması bakımından büyük önem taşıyan geleneksel oyunların karşılaşmaları sabah erken saatlerde başladı.

Gökbörü oyununda Türkiye’yi Ulupamir takımı temsil etti. Türklerin eski oyunlarından biri olan gökbörü oyunu, takımlar hâlinde oynandı. Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Afganistan takımlarının içinde bulunduğu gökbörü oyunu müsabakalarında Türkiye’yi Ulupamir Kırgız Türkleri temsil ederken, çok çekişmeli bir şekilde geçen oyunda kazanan, ev sahibi Kırgızistan olunca, tribünlerdeki coşku görülmeye değerdi.

OYUNLARA BÜYÜK İLGİ VARDI

Kırgızistan’ın incisi olarak tanımlanan “Issık-Köl” bölgesindeki Çolpon Ata kentinde, Ruh Ordo Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilen oyunlara ilgi büyüktü.

Türklerin kadim oyunu, Dokuz Korgool, (Dokuz Kumalak-Mangala) müsabakaları yapıldı. Bir yanda Kırgız güreşleri gerçekleştirilirken diğer yanda Dokuz Korgool oyununun müsabakaları da yapıldı.11 ülkeden oyuncular, Kırgızistan tarihinde eskilere dayanan bu akıl oyununda kıyasıya yarıştı. Başlangıçta kolay gibi görünen ama giderek zorlaşan Dokuz Korgool oyunu, 9 oyuk bulunan bir tahta üzerinde oynanıyor.

İki kişi tarafından oynanan oyunda, her bir oyuğa dokuzar taş konuyor. Oyun, sırayla kaydırma yoluyla taşların diğer oyuklara aktarılması temeline dayanıyor. Taşları ilk önce kendi ana haznesine toplayan oyuncu oyunun galibi oluyor.

Oyun, insan beyninin gelişmesini sağlıyor. Toguz Korgool Federasyonu Onursal Hakemi Abdussalim Çılımov, oyun hakkında şunları söyledi:

“Dokuz Korgool, insan beyninin gelişmesini sağlıyor. Dokuz Korgool oynayanların çoğu, askerî strateji uzmanı oluyor. Tarihte en iyi subaylar ve generaller Dokuz Korgool oyununu başarılı şekilde oynayabilenlerdi. Onlar, bu oyun yardımıyla stratejik düşüncelerini geliştirdiler, her adımı önceden düşünebildiler. İşte bu sebeple son derece önemli bir oyun.”

AŞIK OYUNU

Göçebe oyunlarında yer alan dallardan biri de Kırgızistan’da halen oynanan Ordo (aşık) oyunuydu. Oyun 14 metre çapında bir çember içinde, yedişer kişilik iki takım halinde oynanıyor. Oyunda her bir takım üyesi, Ordo merkezine beşer aşık kemiği diziyor. Han rolünü oynayan kırmızı demir para ise iki aşık yerine geçiyor.

KIRÇIN YAYLASINDA KÜLTÜR ŞÖLENİ

Kırgızistan’ın Isık Köl bölgesindeki Kırçın Yaylası, Birinci Dünya Göçebe Oyunları kapsamında farklı etkinliklere ev sahipliği etti. Yaylaya 400 Kırgız Geleneksel evi olan “bozüy” dikildi. Bozüylerden oluşan tarih-kentte, bozkır dönemi canlandırıldı.

BOZKIR HAYATINA AİT EŞYALAR

Farklı yörelerin geleneksel unsurlarının sergilendiği tarih-kent, konuklarını yüzyıllar öncesine götürdü. Bozüylerde bozkır hayatına ait gündelik eşyalar ve el yapımı dokuma aletleri sergilendi. Kırgızistan’ın yedi bölgesi ve iki şehrinden gelen temsilciler, burada “gelin alma”dan “avlanmaya” kadar çok sayıda geleneği canlandırdı, geleneksel yemekler pişirildi ve ziyaretçilere ikram edildi.

Halk ozanı Tabıldı Aktanovsa, şarkılarıyla hem izleyicileri coşturdu hem de Bişkekli gruba destek verdi.

KEÇE ÇADIRI (BOZÜY) 17 DAKİKADA KURULDU

Spor oyunlarının yanı sıra Dünya Göçebe Oyunları için Çolpon Ata kentinde bir tarih-kent de oluşturuldu. Kırçın yaylasında kurulan tarih-kent, Kırgızistan’ın çeşitli yörelerinin tarihi dönemini bugüne taşıyor. Yaylada kurulan ulusal Kırgız Evi bozüylerde geleneksel unsurlar sergilendi. Bişkek şehir temsilcileri, bu alanda keçe ve ağaçla yapılan bozüyün nasıl kurulduğunu da gösterdi. Çadırın 17 dakikada kurulmasıyla bir dünya rekoru da kırıldı.

İlk olarak ‘bozüyün kerege’ olarak adlandırılan ağaç duvarlar üzerine, yay biçiminde uzun sırıklarla, bozüyün tündük denilen tavan bağlantısı yapıldı. Ahşap iskeletin kurulmasının ardından sıra keçe kaplamaya geldi. Kızıl Tuu grubu 17 dakikada bozüy dikerek, Moğolistanlı 8 kişinin 1 saat 12 dakikalık rekorunu egale etti. Kızıl Tuu grubundan bozüy ustası Kencebek Cumaşayev, şu değerlendirmede bulundu:

“Bugün gördüğünüz gibi, bölgedeki ton ilçesinden gelen Kızıl Tuu takımı olarak bozüy diktik. Dünya Göçebe Oyunları faaliyetleri bünyesinde, dünya rekoru kırdık diyebiliriz. Biz, uzun zamandır rekoru yenilemek istiyorduk ve bu törene çok çalışarak katıldık.”

“GÖÇEBELER YANKISI”

Etnoketteki festivalde ‘Göçebeler Yankısı’ adlı tiyatro gösterisi de gerçekleştirildi. Bozkır halklarına ait sembollerin yer aldığı sahnede sergilenen oyunda, ülkenin bütün bölgelerinden yaklaşık 250 sanatçı rol aldı. Oyunda, göçebe halkların hayat biçimi ve gelenekleri canlandırıldı. Oyunun ardından Kırgızistan Kültür Enformasyon ve Turizm Bakanı Kamila Taliyeva, ‘Kırgızistan’ tezahüratları arasında sahneye çıktı. Taliyeva, oyunculara teşekkür etti.

Yayladaki festivalde, at üzerinde ok atma, kartal ve kırgız av köpeği tayganla yapılan avlanma gösterileri büyük ilgi gördü. Gösterilerde Türkiye’den Osmanlı dönemine ait kıyafetleriyle ok atan biniciler de yer aldı.

ATLARLA TARİHİ YÜRÜYÜŞ

Dünya Göçebe Oyunları’na üç gün kala, Issık Köl’e 120 kilometre uzaklıktaki Karakol kentinden yola çıkan atlıların, Manas yolunu takip ederek, Kırçın Yaylası’na varışı, festivalde coşkunun doruğa çıktığı anlardan biriydi.

BOZKIRIN GELENEKLERİ

Kırgızistan’da halen sürdürülen kız isteme, kızın baba evinden uğurlanışı ve yeni evinde nasıl karşılandığına dair gelenekler de tarih-kentte canlandırıldı. Aile büyüklerinin hep birlikte kız istediği, gelin olan kıza annesinin öğütleri ve gelinin yeni evine dualarla girişi, farklı bölgelerden gelen temsilcilerin katılımıyla sahnelendi. Törenlerde en önemli unsur ise, Kırgız şarkıları ve danslarıydı.

Kırçın Yaylası’na kurulan tarih-kentte, Oş bölgesini temsilen bozüyler de dikildi. Oş Bölgesi Valisi Sooronbay Ceenbekov şöyle konuştu:

“Biz, Birinci Dünya Göçebe Oyunları’nda Oş bölgesi halkı ve katılımcıları olarak 12 bozüy diktik. Bozüylerin iç ve dışlarında atalarımızdan kalan geleneklerimizi, kültür ve sanat miraslarımızı, onların kullandığı eşyaları getirdik. Tarihî zenginliklerimizi, halkımıza ve dışarıdan gelen misafirlerimize göstermek istedik.”

SAÇ ÖRGÜLERİ

Bozkır hayatının bütün yönleriyle tanıtıldığı alanda saç örme geleneği de canlandırıldı. Göçebe Kırgızlar için büyük önem taşıyan saç örme geleneği, kadının medenî durumunu yansıtıyor. Bir kızın evli, bekâr ya da nişanlı olup olmadığı saçının örgüsünden anlaşılabiliyor.

Evlilik çağına gelen kızların saçları ikiye ayrılarak örülürken, kocası vefat eden kadının saçı tek bir örgüyle biçimleniyor. Oş Dram Tiyatrosu sanatçıları saçların nasıl örüldüğünü gösterirken, ritüelleri de uyguladı. Kızları evden ayrılacak annelerin ağıtları izleyicileri duygulandırdı. Teatral gösterilere, halk sanatçıları geleneksel müzik aletleriyle eşlik etti.

KIZ İSTEME GELENEKLERİ

Kırgızistan’da günümüzde devam eden kız isteme, gelinin baba evinden uğurlanması ve damat evine girişi de canlandırıldı. Issık Köl bölgesi temsilcilerinin yer aldığı kız isteme, damat adayının babası ve akrabalarıyla kız evine gidişiyle başladı. Bu sırada manasçılar, destandan parçalar seslendirdi.

İki soyun birliği ve mutluluğu için, tek kızının evlenmesine razı olan baba, kız istemeye gelen konuklarını karşıladı. Gelin olacak kız için deve hediye edilirken, geleneksel dans ve şarkılar törene renk kattı. Gelinin baba evinden uğurlanışı ise izleyenleri hem duygulandırdı hem güldürdü.

YÜZ GÖRÜMLÜĞÜ

Bu töreni Celalabad bölgesi sanatçıları sahneledi. Gelinin damat tarafından evden alınması sırasında gelinin yengeleri ve damadın arkadaşları çeşitli oyunlar oynadı. İki halk ozanının atışmalarının ardından gelin getirildi. Gelinin yengeleri, kızın yüzünü göstermek için yüz görümlüğü aldı.

Çeyiz gösterilmesinden sonra damadın arkadaşlarının gelinin akrabaları tarafından sınandığı oyunlar başladı. İp çekiştirme, eğilme, yerden örtü alma ve kara corgo danslarının ardından gelin ve annesi ortaya geldi. Anne gelin olan kızına öğütler verirken, gelinin yeni evinde mutlu olması için dualar edildi.

İLK ADIM VE HAN SEÇİMİ TÖRENİ

Bozkır toplumlarında, çocuğun yürümeye başlaması için yapılan ilk adım töreni de Dünya Göçebe Oyunları’na katılan konuklar için gerçekleştirildi. Batkenli sanatçılar tarafından yapılan törende farklı ritüeller vardı. Oş bölgesinden katılan sanatçılarsa Süleyman Dağı’nı simgeleyen beyaz çadırın yer aldığı bölümde eski çağlardaki han seçimi ve tahta çıkarma törenini canlandırıldı.

Dünya Göçebe Oyunları için kurulan tarih-kentte leylek halılarıyla ünlü Batken şehri de yer aldı. 10’u aşkın bozüyün yer aldığı alanda ilk adım töreni de unutulmadı. (Bir çocuğun emekleme döneminin ardından yürümeye geçişi sırasında yapılan tören.)

BİRİNCİYE TAY, İKİNCİYE KOÇ

Batkenli sanatçıların gerçekleştirdiği canlandırma, Erkinbek adlı çocuğun nine ve dedesinin tören için komşuları çağırmasıyla başlıyor. Erkinbek’in ayağına ala bir ip bağlanıyor. Töreni izleyen çocuklar, bir tarafta koşu yarışına başlıyor. Yarışı birinci sırada bitirene, Erkinbek’in babası bir tay hediye ediyor. İkinciye koç ve üçüncüye de bir leylek halısı ödül olarak veriliyor. Konukların üzerine, evde her zaman bolluk olması dileğiyle tatlı saçılıyor.

Ardından şarkı ve danslar başlıyor. Tören, dedenin, torununun gelecekte halkının önemli insanlarından olması ve attığı her adımın iyiliğe gitmesi için misafirlerden dua etmelerini istemesiyle son buluyor. İlk adım töreni, Kırgızistan’ın hemen her bölgesinde yaşatılan bir gelenek olarak varlığını sürdürüyor.

SÜLEYMAN DAĞI’NI SİMGELEYEN ÇADIR

Kırçın yaylasında yeni han seçimi ve tahta çıkarma töreni de gerçekleştirildi. Kırgızistan’ın güney kenti Oş’tan gelen sanatçılar, töreni, 400’den fazla bozüyün merkezinde bulunan ve Süleyman Dağı’nı simgeleyen büyük beyaz çadırda sergilediler.

Geleneğe göre Süleyman Dağı’ndaki mağarada yaşayan han, ateş ve suyu kutsal sayan Tengri dinine mensuptu. Gösteri de bu dinin geleneğine uygun olarak eski Han’ın cenaze töreni ile başlıyor.

Bir önceki Han’ın cenaze töreninden sonra, dönemin önemli devlet adamlarından biri, dağın başına bir kuş konduğunu görünce, yeni han seçme önerisinde bulunuyor. Seçilen genç han, yeni kesilen bir keçinin kanıyla boyanıyor. Bu, onun, halkı için kendi kanını dökmeye hazır olduğu anlamına geliyor.

HEYETLER ONURUNA YEMEK

Göçmen Oyunları Komitesi Başkanı, Aurora Hoteli Genel Müdürü Asgat Akabeyev tarafından başta Türkiye olmak üzere, ülkelerden organizasyona gelen heyetler onuruna özel olarak akşam yemeği verildi. Onur yemeğine Türkiye Kırgızistan Büyükelçisi Metin Kılıç, Kore Kırgızistan Büyükelçisi, Kırgızistan Spor Bakanı Kadir Ergesov, Kırgız Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Maksat Chakiev, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Ranat Tuleberdiev, Türkiye Olimpian Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Başkanı Ahmet Tüzün, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz, İBB. Kültür A.Ş. İdari İşler Müdürü Salih Doğan, ve diğer ülkelerin temsilcileri katıldı.

Yemeğe katılan protokol üyelerine hitaben şu konuşmalar yapıldı:

Göçmen Oyunları Komitesi Başkanı, Aurora Hoteli Genel Müdürü Askhat Akibaev:

Bu gün dost ve kardeş ülke Türkiye’den bizlere gelerek, kardeşliğin en büyük simgesi spor oyunları organizasyonumuza teşrif ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Tabii bu büyük organizasyonu, Cumhurbaşkanlarımızın ortak imzalarıyla hayata geçirmenin, aynı zamanda ilkini ata topraklarınız olan Kırgızistan’da icra ediyor olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Sizler, bizlerin özel misafirlerimizsiniz. Bu sebeple sizlerle beraber aynı sofrada olmak, bizler için çok büyük önem arz ediyor. Spor, kardeşliktir, kardeşlerin kaynaşmasıdır. Belki burada ilki olmasından dolayı bazı eksiklerimiz olabilir. Şimdiden bu aksaklıklarımız için sizlerden anlayış bekliyoruz. Buraya teşrif eden başta Türkiye Büyükelçimiz olmak üzere bütün dostlarıma hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyor, bu vesile ile bütün sporcularımıza başarılar diliyorum.

Kırgız Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Maksat Chakiev:

Kırgızistan’ın turizm alanındaki en güzel yerlerinden birinde böyle bir organizasyon yapmaktan son derece mutluyuz. Kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen bütün yönetici ve sporculara başarılar dileriz. Başarı hepimizin. Burada yapılacak olan müsabakalarda kazanılanlar, ortak başarımız sayılır.

Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Ranat Tuleberdiev:

Sayın Büyükelçilerim, Saygıdeğer Bakanlarımız, Kırgızistan’da böyle uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapıyor olmamızdan dolayı gerçekten çok mutluyum. Siz Türkiye’den gelen kıymetli dostlarımızı burada ağırlamaktan son derece memnunuz. Bir atanın torunlarıyız. Burada geleneklerimizi, sporlarımızı, oyunlarımızı canlandırmak üzere toplandık. Sizler de davetimize icabet edip geldiniz, şeref verdiniz, sefalar getirdiniz, hoş geldiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Metin Kılıç

Kırgızistan gibi ata topraklarımızda ülkemizi temsil ediyor olmaktan son derece bahtiyarım. Kırgız kardeşlerimizi böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için kendilerini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Kırımlı bir düşünce adamı yazar, eğitimci İsmail Gaspıralı’nın çok önemli bir sözü var: Dilde, fikirde, işte birlik… Ümit ediyorum, böyle büyük organizasyonlar, kardeşlik bağlarımızı daha da kuvvetlendirir. Sporda başarı önemlidir. Bu gibi organizasyonlarda alınan başarıyı, hepimizin ortak başarısı olarak görüyorum. Türkiye’den ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sporcularımıza başarılar dilerim. Bu gün bizlere onur yemeği veren komite başkanına ve emeği geçen bütün kardeşlerimize teşekkür ederim.

KAPANIŞ TÖRENİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atanbayev’in ev sahipliğinde düzenlenen 1. Dünya Göçebe Oyunları, madalya töreni, yerli ve yabancı sanatçıların konserlerinin ardından, Kırgız milli marşı ve ışık gösterileriyle sona erdi.

İlkini Kırgız Cumhuriyeti’nin üstlendiği Dünya Göçebe Oyunları, ilk kez yapılmasına rağmen çok başarılı bir organizasyon olarak değerlendirildi.  

TÜRK ÇİÇEKLERİ

Ve, büyük bir hayal gerçek oldu… 300 milyonluk Türk Dünyası sporda birleşmek için ilk ve en önemli adımını, zor olmasına rağmen attı.

Türk Dünyasının Orta Asya’daki kalbi Kırgızistan’da güzeller güzeli Issık Köl’de tarihi sporlarımız, asırlar sonra şaha kalktı…

İnşallah, Türk Konseyi’nin önderliğinde yapılan çalışmalar, ileride meyvesini verecek ve büyük Türk coğrafyasında sporun kardeşlik ve barış çiçekleri açarak, bütün dünyayı etkisine alacaktır…

AVRASYA KÜLTÜR VE SPOR İŞ BİRLİĞİ DERNEĞİ

Türk Dünyasında tarihi ortak sporların bir organizasyon kapsamında uygulamaya geçirilmesi için yıllardır mücadele veren gazeteci yazar Ahmet Tüzün, hazırlamış olduğu “Türk Dünyasında Ortak Sporlar” isimli kitabını, üç yıl önce İstanbul’da Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbet Atambayev’e hediye etmiş ve Atambayev, Tüzün’e “Bu sporların organizasyonunu Kırgızistan Issık Köl’de yapacağız” demişti. Aynı zamanda Avrasya Kültür ve Spor İş Birliği Derneği’nin kurucu başkanı olan Ahmet Tüzün, oyunların açılış töreninde Kırgızistan Başbakanı Coomart Otorbaev ile de görüştü. 

bykama

Monday the 21st. Mustafa Aris
Template by QualityJoomlaTemplates